- Strona główna
- >
- Archiwum
- >
- zeszyt 2
- >
- V. Łączenie psychoterapii z farmakoterapią
Archiwum 1995–2023
V. Łączenie psychoterapii z farmakoterapią
Cel: Kanadyjskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Kanadyjski Zespół ds. Leczenia Zaburzeń Nastroju i Lękowych uczestniczyły w tworzeniu klinicznych wskazówek leczenia zaburzeń depresyjnych dla psychiatrów.
Metoda: Tworzenie wskazówek było następujące: wychodząc z bazy danych dokonano przeglądu piśmiennictwa. Zastosowano zoperacjonalizowane kryteria oceny jakości wyników badań klinicznych, w rekomendacjach leczenia zawarto uzgodnione opinie klinicystów. Ten rozdział jest jednym z 7 rozdziałów ocenionych przez klinicystów. Tekst został poprawiony i zaakceptowany przez ekspertów krajowych i międzynarodowych.
Wyniki: Podano zalecenia dla łączonej psychoterapii i farmakoterapii w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Wyodrębniono 3 metody łączonego leczenia: leczenie równoczesne w ostrej fazie, leczenie sekwencyjne (dodawanie drugiej metody leczenia u pacjentów niereagujących lub reagujących częściowo na monoterapię w ostrej fazie) oraz leczenie wymienne (zmiana farmakoterapii na psychoterapię w fazie podtrzymującej po uzyskaniu poprawy w fazie ostrej).
Wnioski: Łączona farmakoterapia i psychoterapia jest często stosowana w praktyce. Jednak zalecenia dotyczące łączonego leczenia opierają się na ograniczonej bazie danych.