- Strona główna
- >
- Archiwum
- >
- zeszyt 2
- >
- III. Psychoterapia
Archiwum 1995–2023
III. Psychoterapia
Cel: Kanadyjskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Kanadyjski Zespół ds. Leczenia Zaburzeń Nastroju i Lękowych uczestniczyły w tworzeniu klinicznych wskazówek leczenia zaburzeń depresyjnych dla psychiatrów.
Metoda: Tworzenie wskazówek było następujące: wychodząc z bazy danych dokonano przeglądu piśmiennictwa. Zastosowano zoperacjonalizowane kryteria oceny jakości wyników badań klinicznych, w rekomendacjach leczenia zawarto uzgodnione opinie klinicystów. Ten rozdział jest jednym z 7 rozdziałów ocenionych przez klinicystów. Tekst został poprawiony i zaakceptowany przez ekspertów krajowych i międzynarodowych.
Wyniki: Podano zalecenia dotyczące zastosowania psychoterapii w leczeniu schorzeń depresyjnych. Istnieje wiele dowodów na to, że specyficzne krótkoterminowe formy psychoterapii włącznie z terapią poznawczo-behawioralną (CBT) i terapią interpersonalną (IPT) są skuteczne w leczeniu ostrej fazy. Uważa się również, że terapie grupowe i małżeńska są skuteczne. Dane na temat efektywności psychoterapii w leczeniu podtrzymującym są ograniczone.
Wnioski: Psychoterapia jest skuteczną formą leczenia zaburzeń depresyjnych. Pomimo danych na temat skuteczności takiego leczenia, dostęp do niego ciągle jest ograniczony.